Pokazywanie postów oznaczonych etykietą spotkanie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą spotkanie. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 15 listopada 2012

Genderqueer po latach


„Płeć, ciało i seksualność są podstawowymi pojęciami, w obrębie których poruszają się artyści, budując ten cykl. Płeć: rozumiana jako sfera zinterpretowanej i zuniwersalizowanej biologii, gdzie wszystko odwołuje nas do tego, co już wiemy o kobiecie i mężczyźnie; to schematy myślowe narzucające nam sposoby postrzegania i oceniania”.
Becoming
, katalog wystawy, red. L. Krawczyk, B. Nowacka-Kardzis, Kraków 2008

Zapraszamy na spotkanie z uczestnikami projektu Genderqueer, zrealizowanego w latach 2006-2007 przez duet artystyczny Lidia Krawczyk & Wojciech Kubiak. Jak artyści i uczestnicy wspominają swój udział w projekcie? Czy miał on wpływ na ich życie? Jak refleksje budzi dzisiaj wśród jego autorów?
Lidia Krawczyk. Absolwentka Instytutu Sztuk Audiowizualnych oraz Podyplomowych Studiów Gender na Uniwersytecie Jagiellońskim. Artystka, medioznawczyni, krytyczka sztuki, zajmuje się krytyką feministyczną. Autorka tekstów do katalogów, książek i czasopism. Była współredaktorką internetowego czasopisma naukowego uniGENDER oraz redaktorką naczelną pisma teksty.bunkier.art.pl. Kuratorka i koordynatorka wystaw.
Od 2004 roku, we współpracy z Wojciechem Kubiakiem, zaczęła realizować projekty artystyczne. Tworzą obrazy, fotografie i wideo. Interesują ich zagadnienia płci, seksualności, społecznych struktur władzy oraz hegemonii. Za wspólnie zrealizowany projekt Pasywne. Więzy rodzinne zostali wyróżnieni na Triennale Malarstwa Rybie Oko 4 w Słupsku w 2006 roku. W 2007 roku otrzymali Grand Prix na 38. Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa „Bielska Jesień”.
Wojtek Kubiak (ur. 1978). Absolwent i pracownik Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Laureat Stypendium Ministra Kultury (1999, 2003/2004), Stypendium Grazelli (2007) oraz Stypendium „Młoda Polska” (2008). Autor licznych wystaw indywidualnych, m.in. Samowyzwalacz, Galeria Malarstwa ASP, Kraków (2012, wspólnie ze Zbysławem Markiem Maciejewskim), Niezawodni, Galeria Nova, Kraków (2005). Od 2004 działa w duecie artystycznym z Lidią Krawczyk. Ich prace prezentowane były m.in. na wystawach indywidualnych Zaburzenia, Galeria Szara, Cieszyn (2012), Genderqueer, Galeria Platan, Budapeszt (2011), Monstrare, Collectiva, Berlin (2010), Becoming, Bunkier Sztuki, Kraków (2008) oraz na wielu wystawach zbiorowych.

W ramach Będzie się Dzieło!Podzielmy się Kolekcją!

Projekt oraz organizowane w jego ramach wydarzenia są częścią zadania Otwarta Przestrzeń Sztuki. Edukacja kulturalna w Bunkrze. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Nowe nabytki zostały zakupione w ramach zadania Podzielmy się Kolekcją! Rozbudowa kolekcji Bunkra Sztuki. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


poniedziałek, 8 października 2012

SZCZEGÓLNE PIĘKNO. Spotkanie z Małgorzatą Markiewicz

Tkanina i beton. Pamięć ciała i rytuał. Emocje i kobiecość. Płeć, pozycja społeczna i codzienność. To tylko część zagadnień, które możemy powiązać ze sztuką Małgorzaty Markiewicz.  Zapraszamy do udziału w spotkaniu z artystką, w czasie którego porozmawiamy o jej dawniejszych i najnowszych pracach, związkach jej twórczości z nurtem feministycznym i rolą odbiorcy w jej działaniach artystycznych.

Co łączy betonowy sarkofag, tkaniny i kwiaty? O swoich pracach i działaniach artystycznych opowie Małgorzata Markiewicz.

Moje projekty składają się ze swego rodzaju warstw. Pierwszą jest ta wizualna, zazwyczaj atrakcyjna, i właściwie można by na niej poprzestać. Ale kiedy patrzy się po raz drugi, można dostrzec coś jeszcze. To, w jaki sposób zostanie odczytana kolejna „warstwa”, zależy od wrażliwości patrzącego.
Małgorzata Markiewicz, Słabość ma w sobie szczególne piękno. Z Małgorzatą Markiewicz rozmawia Beata Nowacka-Kardzis, [w:] Przemiany, katalog wystawy, Kraków 2007, s. 26.

Projekt Podzielmy się Kolekcją! w ramach programu Otwarta Przestrzeń Sztuki. Edukacja kulturalna w Bunkrze dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Małgorzata Markiewicz
Absolwentka i doktorantka wydziału Rzeźby ASP w Krakowie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2004, 2011). Rezydentka Factory for Art&Design, Kopenhaga (2011), HIAP, SPACES, Cleveland, Ohio, USA (2007) oraz Cable Factory, Finlandia, w ramach projektu A-I-R Laboratory CSW Zamek Ujazdowski (2006). Jej twórczość jest usytuowana wokół designu i feminizmu. Markiewicz tworzy obiekty, rzeźby, fotografie, instalacje i performance.  Jej prace bazują na pojęciu dwuznaczności, od funkcji i atrybutów dekoracyjności, niewinności i miękkości po kurz, pożądanie oraz perwersję. Podszyte ambiwalencją, naruszają poczucie przyjemności.
Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą, m.in.: w Bunkrze Sztuki w Krakowie, MOCAK-u w Krakowie, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerii Piekary w Poznaniu, Museu Berardo w Lizbonie, Studio Stefania Miscetti w Rzymie, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie.
Jej prace znajdują się w kolekcjach: CCB Lizbona, MOCAK w Krakowie, Galeria Arsenał w Białymstoku, BWA w Bielsku Białej, Bunkier Sztuki i innych oraz w szeregu prywatnych kolekcji w Polsce i za granicą.



z cyklu Słabość ma w sobie szczególne piękno, 2006, fotografia kolorowa na pcw

 oraz z cyklu Utrata miękkości powoduje śmierć za życia, 2007, obiekt