piątek, 25 maja 2012

Wojtek Kubiak, 'Kopanka. Z okna widziane' inauguracja 26.05.2012 godz. 14.00


26.05.2012 (sobota), godz. 14.00

Nieuroczysta i nieoficjalna inauguracja projektu Kopanka. Z okna widziane. Razem z artystą zaczynamy podglądać plantowiczów zza krzaków i sprawdzimy czy przywieziona z Kopanki trawa rośnie. Wojtek Kubiak rozpocznie swoje pierwsze obserwacje życia i obyczajów spacerowiczów w okolicach Bunkra, a przy okazji dosadzi parę pędów wikliny. Przyjdź i zobacz artystę przy pracy!

Przez cały czas trwania projektu zachęcamy wszystkich do uczestniczenia w obserwacjach Plant poprzez perspektywę rozrastającej się łąki i pędów wikliny, przywiezionych z podkrakowskiej Kopanki.  Zapisujcie swoje spostrzeżenia na karteczkach, wrzucajcie do ustawionej koło instalacji skrzynki. Najciekawsze opisy zamieścimy na blogu Kolekcji Bunkra Sztuki. Przekonajmy się, co jest z Bunkra widziane! 

Prawie gotowa instalacja Wojtka Kubiaka Kopanka. Z okna widziane

Trzy z czterech skrzyń instalacji Wojtka Kubiaka Kopanka. Z okna widziane
Instalacja autorstwa Wojtka Kubiaka przed Bunkrem Sztuki
 Fot. Anna Lebensztejn

Projekt Podzielmy się Kolekcją! w ramach programu Otwarta Przestrzeń Sztuki. Edukacja kulturalna w Bunkrze dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

czwartek, 24 maja 2012

Łukasz Jastrubczak w Kolekcji Bunkra

Film Łukasza Jastrubczaka Need for Speed tak nam się spodobał, że nie oddaliśmy go artyście po wystawie. W zamian za to nabyliśmy go do Kolekcji :)


Łukasz Jastrubczak, Need for Speed, 2012, wideo / Blue Ray, 46’





Nowe nabytki zostały zakupione w ramach zadania Podzielmy się Kolekcją! Rozbudowa kolekcji Bunkra Sztuki. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 

Wojtek Kubiak biogram

Fot. Lidia Krawczyk, Wojtek Kubiak i prace ogrodnicze

Wojtek Kubiak urodził się w 1978 roku. Absolwent i pracownik Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Laureat Stypendium Ministra Kultury (1999, 2003/2004), Stypendium Grazelli (2007) oraz Stypendium „Młoda Polska” (2008). Autor licznych wystaw indywidualnych, m.in. Samowyzwalacz, Galeria Malarstwa ASP, Kraków (2012, wspólnie ze Zbysławem Markiem Maciejewskim), Niezawodni, Galeria Nova, Kraków (2005). Od 2004 działa w duecie artystycznym z Lidią Krawczyk. Ich prace prezentowane były m.in. na wystawach indywidualnych Zaburzenia, Galeria Szara, Cieszyn (2012), Genderqueer, Galeria Platan, Budapeszt (2011), Monstrare, Collectiva, Berlin (2010), Becoming, Bunkier Sztuki, Kraków (2008) oraz na wielu wystawach zbiorowych.
Z pochodzenia rodowity krakus, rok temu wyemigrował do podkrakowskiej Kopanki, gdzie poza malarstwem zajmuje się również obserwacją lokalnych obyczajów i eksperymentowaniem z działalnością ogrodniczą.
Fot. Lidia Krawczyk, Artysta i prace niemalarskie

Fot. Lidia Krawczyk, Artysta przy pracy

Projekt Podzielmy się Kolekcją! w ramach programu Otwarta Przestrzeń Sztuki. Edukacja kulturalna w Bunkrze dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wojtek Kubiak, Kopanka. Z okna widziane


Wojtek Kubiak, Kopanka. Z okna widziane
Koordynacja: Anna Lebensztejn
26.05-31.08.2012

Projekt Kopanka. Z okna widziane to symboliczne przeniesienie widoku roztaczającego się z okien domu artysty w jednej z podkrakowskich miejscowości. Mehoffer ze swego dworu w Jankówce pod Wieliczką widział malowniczy ogród kwiatowy schodzący tarasami ku sadom. Wyspiański z okna pracowni obserwował nasyp kolejowy i kopiec Kościuszki. Wojtek Kubiak na co dzień patrzy zaś na niezagospodarowane łąki porośnięte dzikimi trawami, wikliną, perzem, koniczyną, ostrężynami i nawłocią. Ta rdzennie wiejska roślinność, porastająca łąki i pola w Kopance, zostaje przetransportowana do serca Krakowa, w obręb uporządkowanego miejskiego parku – Plant. Nie przywołuje jednak romantycznej wizji sielskiej przyrody. To natura w swojej zwyczajnej, niezadbanej, nieromantycznej szacie. Niezbyt piękna, dzika, siermiężna, rosnąca tak, jak chce. Te pospolite chwasty, chabazie i badyle wkraczają w miejską przestrzeń, zawirusowując fragment uładzonego miejskiego pejzażu, dokonując swoistego aktu wandalizmu w pieczołowicie pielęgnowanej zieleni miejskiej. Są nieładne, nieużyteczne, odarte z malowniczości. Może w ogóle się nie przyjmą, uschną, pożółkną i trzeba będzie je wykopać. Jeśli jednak urosną, łodygi i pędy wikliny będą stanowiły barierę dla spojrzenia kierowanego przez bywalców kawiarni na Planty. Przestaniemy zwyczajnie obserwować dostojnych spacerowiczów, a zaczniemy ich podglądać „zza krzaka”. I będzie tak „po wiejsku”.

 
Fot. Lidia Krawczyk, Widok z okna domu artysty w Kopance
Fot. Lidia Krawczyk, Widok z okna domu artysty w Kopance


Fot. Lidia Krawczyk, Kopanka
Fot. Lidia Krawczyk, Łąka w Kopance

Projekt Podzielmy się Kolekcją! w ramach programu Otwarta Przestrzeń Sztuki. Edukacja kulturalna w Bunkrze dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Będzie się Dzieło! Artyści i artystki w Bunkrze


W ramach projektu Będzie się Dzieło! rozpoczynamy cykl wydarzeń prezentujących sylwetki i działania artystów i artystek, których prace nabywamy w 2012 roku do Kolekcji Bunkra Sztuki. Nie liczcie jednak na tradycyjne sposoby prezentacji! Razem z twórcami stawiamy na eksperyment: pojawią się projekty artystyczne realizowane w obrębie Galerii i poza nią, projekcje filmów, wystawy czy artystyczne ingerencje w przestrzeń samego budynku. Przyjdź do Bunkra i daj się wciągnąć w sztukę!

Zaczynamy już 26 maja 2012 r.  projektem Wojtka Kubiaka Kopanka. Z okna widziane, realizowanym przed kawiarnią Bunkier Café. 


Fot. Anna Lebensztejn, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki

Projekt Będzie się Dzieło! w ramach programu Otwarta Przestrzeń Sztuki. Edukacja kulturalna w Bunkrze dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nowe nabytki zostały zakupione w ramach zadania Podzielmy się Kolekcją! Rozbudowa kolekcji Bunkra Sztuki. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

środa, 23 maja 2012

Kim jesteśmy

Galeria Bunkier Sztuki rozpoczęła prace nad nowymi sposobami współpracy zarówno z artystami jak i odbiorcami. Zajmujemy się kolekcjonowaniem nie artefaktów, lecz potencjalności. Gromadzimy emocje, doświadczenia, zdarzenia. Chcemy raczej mobilizować i wywoływać pewne sytuacje, niż zbierać przedmioty. Naszym pomysłem na Kolekcję jest przede wszystkim refleksja nad relacją pomiędzy artystą i odbiorcą, infekowanie otaczającej nasz rzeczywistości sztuką.

Blog został pomyślany jako platforma dokumentowania i rozszerzania dokonań artystów, których prace i działania posiadamy. Ma być miejscem dyskursywnym, gdzie każde działanie zostanie obudowane w dodatkowe znaczenia. Będą go tworzyć także sami artyści, komentując własne dokonania, dodając do nich nowe znaczenia, interpretując je, zniekształcając i dekonstruując. Mamy nadzieję, że będzie miejscem swobodnej dyskusji na temat sztuki, pozbawionej pretensjonalności i sztywniactwa, a zaprawionej poczuciem humoru. Do udziału w rozmowie na temat sztuki zapraszamy nie tylko artystów, ale całe grono osób związanych ze współczesną kulturą: pisarzy, filozofów, historyków, publicystów. A także każdego z Was: nasz blog będzie otwarty na Wasze komentarze, na Wasze wypowiedzi na temat współczesnej sztuki.

Czy działania artystyczne współczesnych artystów potrafią Was zachwycać, bądź wzruszać, bądź wstrząsać? Przekonajcie się sami! Będziemy dążyć do pokazania (cytując znajomego kuratora), że sztuka współczesna może i czasami jest trudna, może ma kolce, ale często mogą one nas fajnie pokłóć.
Zapraszamy do śledzenia naszych działań i do włączania się w nie!

Małgorzata Markiewicz, z cyklu Wyliczanki (Obiekt I, Obiekt II, Obiekt III), 2005, tkanina, 3 elementy: spódnica, średnica 150 cm i warkocze
Projekt Otwarta Przestrzeń Sztuki. Edukacja kulturalna w Bunkrze oraz Podzielmy się Kolekcją! Rozbudowa Kolekcji Bunkra Sztuki dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.





wtorek, 22 maja 2012

Kolekcja Bunkra Sztuki

Kolekcja Bunkra Sztuki to ponad 100 prac autorstwa 38 artystów i artystek.

Zbiory Galerii odzwierciedlają jej historię wystawienniczą oraz najciekawsze wątki współczesnej polskiej sztuki.

Dla nas Kolekcja to jednak przede wszystkim działanie i eksperyment. Skupiamy się na młodych twórcach, sztuce multimedialnej i niestandardowych technikach wykonania dzieł. Poszukujemy nowych dróg rozwoju i stawiamy na ścisłą współpracę z artystami i artystkami – dążymy do tego, aby część prac była tworzona specjalnie dla Bunkra jako ich autorska wypowiedź na temat Galerii.

Kolekcja to także działanie z ludźmi i dla ludzi. Znajdujące się w niej prace nie pokrywają się kurzem w magazynie, lecz są podstawą do dalszych działań i dialogu z odbiorcami.

Kolekcja stanowi dla nas inspirację do szeregu wydarzeń towarzyszących – warsztatów, spotkań z artystami i zaproszonymi specjalistami z różnych dziedzin – w czasie których stwarzamy możliwość rozmowy na temat współczesnej sztuki i kultury.

Kolekcja Bunkra promuje otwartość, innowację i komunikację.

To kolekcja dzieł sztuki i kolekcja doświadczeń.

Fot. Anna Lebensztejn, Prace Małgorzaty Markiewicz z Kolekcji Bunkra Sztuki
Fot. Rafał Sosin, Prace Jadwigi Sawickiej z Kolekcji Bunkra Sztuki